Posted on

Holliman named to Counseling Board

Holliman named to Counseling Board

Share

Governor Asa Hutchinson announces appointments

[email protected]

com Marion City Councilwoman Sherry Holliman has accepted an appointment from the governor.

Governor Asa Hutchinson recently announced a slate of appointments for a number of state boards and committees, selecting appointees from a wide array of candidates from all parts of the state.

Among those appointees was Councilwoman Holliman who was named to serve as a preplacement for Chirie Bazzelle, whose term expires on Dec. 31, to serve on the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Holliman will serve a four-year term, beginning on Jan. 1, 2020.

Another local appointee was Randy Finegan of Proctor. Finegan was appointed to the Arkansas Workforce Development Board. His appointment expires May 1, 2023. He replaces Jeffery Allen.

Hutchinson also announced the following additional appointments:

• Dale Douthit, Russellville, to the Board of Trustees of the Arkansas Public Employees’ Retirement System. Appointment expires March 9, 2023.

Replaces Steve Faris.

• Dr. Brian Jolly, Beebe, to the Arkansas State Board of Pharmacy. Appointment expires June 30, 2025.

Replaces Dr. Kenneth Lancaster.

• Judge Shannon Blatt, Fort Smith, to the Arkansas Sentencing Commission.

Appointment expires May 15, 2024. Reappointment.

• Jack McCoy, Malvern, to the Arkansas State Board of Chiropractic Examiners.

Appointment expires June 9, 2024. Reappointment.

• Dr. Michael Post, Altus, to the Arkansas Wine Producers Council. Appointment expires March 1, 2022. Reappointment.

• Keith Edmonds, Bruno, to the Arkansas 911 Board. Appointment expires July 24, 2021. New Board, per Act 660 of the Regular Session 2019.

• Jamie Pafford-Gresham, Hope, to the Arkansas 911 Board. Appointment expires July 24, 2021. New Board, per Act 660 of the Regular Session 2019.

• Chief Tommy Sizemore, Barling, to the Arkansas 911 Board. Appointment expires July 24, 2021. New Board, per Act 660 of the Regular Session 2019.

• Sheriff Rodney Wright, Benton, to the Arkansas 911 Board. Appointment expires July 24, 2023. New Board, per Act 660 of the Regular Session 2019.

• Abby Houseworth, Blytheville, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2023. Reappointment.

• Porter Brownlee, Little Rock, to the Department of Human Services State Institutional System Board. Appointment expires June 30, 2023. Replaces Brett Chumley.

• James Luker, Wynne, to the Department of Human Services State Institutional System Board. Appointment expires June 30, 2026. Reappointment.

• Chief Shauwn Howell, Pine Bluff, to the Board of Trustees of Southeast Arkansas College. Appointment expires July 1, 2026.

Replaces Albert Lowery.

• Dr. Mark Reiner, Jonesboro, to the Arkansas Board of Podiatric Medicine. Appointment expires September 1, 2021. Reappointment.

• Jerry Himes, Helena- West Helena, to the Arkansas Board of Dispensing Opticians. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment.

• Vickie Burlsworth, Harrison, to the Arkansas Board of Dispensing Opticians. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment.

• Timothy Atkinson, White Hall, to the Arkansas State Board of Athletic Training. Appointment expires January 14, 2020.

Replaces Michael Neal.

• County Judge Jeff Arey, Benton, to the Outdoor Recreation Grants Advisory Committee. Appointment expires January 7, 2023. Reappointment.

• Kenneth Eastin, Fayetteville, to the Outdoor Recreation Grants Advisory Committee. Appointment expires January 7, 2023.

Replaces Truman Tolefree.

• Mack Hollis, Russellville, to the Outdoor Recreation Grants Advisory Committee. Appointment expires January 7, 2023.

Reappointment.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

LAST NEWS
Scroll Up